Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Sty
30
2019
Zajrzyj lub Zakukaj z nami na Warsztaty

Miesiąc luty rozpocznie się niesamowitym wydarzeniem Zakukaj z nami Warsztaty Wokalne z zespołem Zakuka. To projekt autorski zespołu Zakuka przygotowany dla dzieci i młodzieży, który odbędzie się w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Warsztaty rozpoczną się 1 lutego o godzinie 11:00. Żaneta Plotnik i Jakub Mitoraj to twórcy warsztatów wokalno – muzyczno – ludowych.

Nazwa zespołu Zakuka czyli Za od Żanety i Ku od Kuby… tak jak piszą na stronie: Zakuka, od Zany i Kuby, co z głosu i strun, co z Etno i elektro, co w polu z rana, kukułka Zakukała… Inspiracją była również kukułka, która pojawia się tekście jednej z piosenek. Jeżeli chcielibyśmy rozszyfrować jeszcze tą nazwę to słowo zakuka po śląsku oznacza zajrzeć, kukać – patrzeć.

Dawne melodie odżywają na nowo i nabierają charakteru. Piosenki sprawiają, że podróżujemy przez wiele obszarów muzycznych, dlatego ten projekt i ostatnie koncerty Zakuki, zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem i podziwem publiczności. ( m.in. w Filharmonii Opolskiej).

Oryginalne teksty ludowe odkrywają ze źródeł, które rzetelnie zebrał i zgromadził m.in. Adolf Dygacz, ale również sami zagłębiają się w poszukiwaniach.

Spisana muzykologia od naszych przodków gwarantuje jej ponowne odtwarzanie, zostaje odkrywana, przekazywana na nowo dla młodych pokoleń, które często posługują się odmienną gwarą śląską w zależności od regionu zamieszkania.

W projekcie starają się nie ingerować pod kątem tekstowym, chociaż docelowo powstaną również autorskie teksty.  Nowa interpretacja utworów skupia się na kreatywnym wykonaniu poszczególnych tekstów i melodii ludowych, dzięki temu pieśni zyskują nową dodatnią wartość w sposób naturalny. Zasada jest taka żeby słowa były prezentowane w opolskiej gwarze, dzięki temu interpretacja jest prawdziwa i autentyczna.

W dzień poprzedzający warsztaty czyli 31 stycznia zespół Zakuka zaplanowane ma nagrywanie tzw. smyków czyli kwartetu smyczkowego w słynnym Studio M należącym do Radia Opole. Szkic na całą płytę jest już gotowy, pozostało tylko nagranie i znalezienie wydawcy. Podczas warsztatów, które odbędą się już w ten piątek wraz z uczestnikami stworzą mini koncert, zaprezentują w jaki sposób powstaje ich twórczość, będzie to przede wszystkim zabawa z muzyką ludową.

Jednym słowem będzie można zobaczyć „od kuchni” jak w atrakcyjny sposób tworzyć muzykę, a to wszystko w Prószkowie – najbliższym regionie, w którym jak widać jest kogo podziwiać, słuchać i co zwiedzać – to już wkrótce w kolejnej publikacji.

Warto dodać, że Żaneta Plotnik,  (zespół ZAKUKA) od tego roku jest nową twarzą i przygotowuje dla słuchaczy Radia Opole swoje osobiste składanki muzyczne opatrzone profesjonalnym komentarzem, podczas autorskich audycji radiowych DOBRE GRANIE EKSTRA.

Z wielką przyjemnością zapraszam na fanpage Sympatyczny przekaz – Radio Emiter, który jest miejscem gdzie publikuję wszystkie artykuły i wiele innych wartościowych treści.

 

Na koniec do wysłuchania wokalu zatytułowanego LAST WORD.

 

Sympatyczny przekaz Radio Emiter

Kategoria: Radio, Warsztaty / Szkolenia Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Współpracujemy