Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Lut
28
2019
Zaginiony i odnaleziony zbiór Paula Schmidta z 1913 roku

Druga konferencja z cyklu „Muzyka tradycyjna opolszczyzny”. Zbiory muzealne dotyczące muzyki są niezwykle istotne. Należy opracowywać i wydawać zbiory  naukowe, aby mogły docierać do szerszej publiczności. Idea spotkania dotyczyła wymiany doświadczeń. 

Zaginione Archiwum to grupa nieformalna – grono przyjaciół, którzy zajmują się kulturą. Zaginiony i odnaleziony zbiór Paula Schmidta został nagrany na wałkach w 1913 roku. Podczas II WŚ wałki z nagraniami zostały zrabowane przez Rosjan i wywiezione do Leningradu. W latach dziewięćdziesiątych XXw. zostały zwrócone Berlińskiemu Archiwum Fonograficznemu.

Dariusz Kownacki (Zaginione Archiwum) – akordeonista, nauczyciel, wychowawca laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje tradycyjna kultura oraz gwara śląska. Jako juror, organizator i referent bierze udział w konkursach muzycznych oraz regionalnych konkursach i festiwalach folklorystycznych. Podjął temat Tradycyjna muzyka śląska jako źródło inspiracji artystycznej.

Mariusz Pucia (Uniwersytet Opolski) – klarnecista, etnomuzykolog, doktor, adiunkt w Uniwersytecie Opolskim, współautor projektów badawczych popularyzatorskich, jak wystawa „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś” slask-texas.org. Temat Muzyczne cechy zbioru Paula Schmidta z 1913 roku.

Anna Dzwonkowska-Pucia (Zaginione Archiwum) – wokalistka i socjolog, specjalizuje się w dziedzinie socjologii kultury. Szczególne miejsce w swojej pracy badawczej poświęca zagadnieniom tożsamości społeczno-kulturowej na Śląsku.

Podczas konferencji głos zabrali również:

dr Jacek Jackowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk) – Fonograficzne wydawnictwo źródłowe. Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913r. na fonograf zebrane na tle serii płytowej ISPAN prezentującej historyczne nagrania archiwalne polskiej muzyki tradycyjnej.

Małgorzata Goc (Muzeum Śląska Opolskiego) – Kontynuacja czy zmiana? Pochodzenie mieszkańców Smolarni i okolic w świetle dokumentów.

Redaktor Edward Spyrka (Radio Opole) – Powojenne akcje dokumentacyjne opolskiego folkloru dźwiękowego, czyli AZFM, zbiory fonograficzne Działu Etnograficznego MŚO i działalność Stanisława Śmiełowskiego w Radio Opole.

Prof. dr hab. Bogusław Wyderka (Uniwersytet Opolski) – O gwarach śląskich na przełomie XIX i XX wieku.

Marek Pietruszka (Wójt Gminy Strzeleczki) – Oczami insidera. Ciekawe historie mieszkańców Smolarni.

Konferencja i koncert został w całości opublikowany i można zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji za pośrednictwem fanpage Zaginione Archiwum.


Na płycie zaprezentowane są 23 przekazy wokalne, na nagraniach Paula Schmidta pojawiły się modlitwy, ballady, pieśni, przekazy wokalno-instrumentalne i 16 przekazów instrumentalnych orkiestry dętej, dęto-smyczkowej. Orkiestra Lubczyków to nietypowy skład, którego w dzisiejszych czasach ciężko się dopatrywać. Szczegółowy opis zawarty wraz z płytą został opracowany w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Pierwszym prelegentem był Dariusz Kownacki reprezentant zarządu Zaginionego Archiwum. Gra na akordeonie hybrydowym, instrumencie, który łączy w sobie zalety instrumentu akustycznego i elektronicznego.

Tradycyjna muzyka śląska jako źródło inspiracji artystycznej

Zasoby, które prezentuje zespół to nieprawdopodobne bogactwo źródeł pisanych, a także bogactwo źródeł fonograficznych. Muzyka śląska, jest muzyką specyficzną pogranicza, mająca korzenie polskie z wpływami niemieckimi, czeskimi, węgierskimi, austriackimi. Poszukiwania skupiają się na porównaniu i na znalezieniu melodii modalnych z melodiami tonalnymi, które cechują nasz rejon. Jest to ta cecha muzyki, nie występująca nigdzie indziej w całej Polsce, poza naszym rejonem, dzięki temu staje się bardzo ciekawa i wyróżniająca. Poszukiwania artystyczne to badanie źródeł, inspiracji, z drugiej strony łączenie nowoczesnej technologii poprzez odcyfrowywanie muzyki archiwalnej.

Warstwa poetycka, każdy tekst okazuje się być wspaniały: metafory, porównania, warstwa literacka, składnia, dramaturgia wewnętrzna. Tożsamość to poszukiwanie kulturowych korzeni. Młode pokolenie nie poszukuje i nie potwierdza swojej tożsamości. Proces poszukiwania współczesnych mieszkańców śląska to zagadnienie trudne do weryfikacji, ale nie niemożliwe.


Koncert „Pieśni wracają do domu” odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach

Atmosfera, która towarzyszyła początkom koncertu wraz z odczytaniem nazwisk przodków: Popiołek, Sacher, Lubczyk, Sobota, Rogusch, Rusch, Stosiek, Chmura, Skazik, Jokiel, Koptan, Tomala, Kupka, Wroca, Pachotto, Apostel, Worczak, Szczepanek, Szuster, Gąsior, Honisz, Rogosz, Mechnik, Różyczka, Nowicka, Uliczka.

Podczas koncertu zostało nawiązane połączenie wideo konferencji z Robertem Hellfeierem, który prowadzi strony poświęcone historii regionu: Smolarnia-SerwitutHistorische Kommission für den Kreis Neustadt/OS e.V.Klucz Chrzelicki – Ziemia Prudnicka. Napisał również obszerną, pierwszą monografię „Smolarnia – 350 lat historii”.

Przez projektor były wyświetlane słowa dawnych pieśni, dzięki temu publiczność mogła współtworzyć i dołączać się do wykonywanych pieśni ludowych.

Przedstawiane były również stare fotografie. Jak wiadomo, cenniejsze okazywały się zdjęcia podpisane, gdyż tylko na nich można było stwierdzić i mieć stu procentową pewność kto się na nich znajduje i kiedy zostały wykonane.

Skład obecnej orkiestry dętej Strzeleczki: Roman Wilczek – trąbka, Alojzy Szkop – saksofon altowy, Tomasz Felka – puzon, Andrzej Polaczek – tenor, Ernest Rogosz – tenor, Jan Sobek – tuba, Jerzy Globisz – perkusja, Mariusz Pucia – klarnet, (gościnnie) transkrypcja materiału nutowego, instrumentacja, przygotowanie zespołu.

 

Pierwszy zaprezentowany utwór Zaginione Archiwum – Chałupeczka

Po więcej nagrań m.in. z udziałem orkiestry odsyłam na kanał Sympatyczny przekaz – Radio Emiter

 

Odsyłam i zachęcam do obejrzenia innych publikacji

Radio DOXA
Radio Opole

TVP 3 Opole
Gość Opolski
Nowa Trybuna Opolska
Smolarnia.org

 

Sympatyczny przekaz – Radio Emiter (wszystkie artykuły i nie tylko)

Kategoria: Edukacja, Koncert Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Współpracujemy