Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Maj
01
2019
Saksofonowo kwitnące azalie

W miniony weekend byliśmy świadkami pierwszego koncertu Święta Kwitnących Azalii, który rozpoczął się 26 kwietnia o 19:00 na Zamku w Mosznej. Ludzie zebrali się, aby wysłuchać koncertu Andrzeja Rzymkowskiego.

Dla wielu instrument jakim jest saksofon jest dobrze znany, mało jednak kto wie, że zaliczany jest do instrumentów drewnianych przez stroik, który dołączany jest do ustnika, jest to instrument rozpoznawalny i kojarzy się głównie z muzyką jazzową. Podczas koncertu odegrał jednak inną rolę – współczesną saksofonistykę.

Wszystkie zaprezentowane dźwięki odtwarzane w tle były przetworzone elektronicznie, przez drugiego obecnego wykonawcę Michała Pawełka, a nagrywał je sam Profesor Rzymkowski na japońskim saksofonie, na którym gra obecnie.

Pierwszy z zaprezentowanych utworów (Magdalena Długosz – SaxSpaCeS for Alto Saxophone and Tape) to habilitacja, okazał się być najdłuższym odegranym utworem. Najmłodszy utwór powstał w 2018 roku i jest nim Gentle Breeze for Alto Saxophone Solo, którego kompozytorem jest mężczyzna przedstawiony na fotografii – Andrzej Rzymkowski.

 

Koncert rozpoczął się wyjaśnieniem w jaki sposób powstawała współczesna muzyka. Profesor Rzymkowski jest prekursorem posługiwania się współczesnymi metodami aranżacji, wyrażania i poszukiwań nowych dźwięków podczas gry na saksofonie.

Mieliśmy okazję wysłuchać trzech utworów wcześniej zapowiadanego programu. Cały koncert wydał się trudny w odbiorze i trochę mroczny, mimo wszystko po jego zakończeniu zebrani ludzie nie szczędzili braw występowi solisty.

Aby zobrazować wykonane utwory, pragnę podzielić się fragmentem koncertu i dla większego zrozumienia całego przedsięwzięcia, wywiadem z udziałem Michała Pawełka.

 

fot. Jakub Ligęzka

Kategoria: Koncert, Ludzie, Podróże Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Współpracujemy