Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Lut
17
2019
Randka w ciemno przy książce

Idea była szczera i prosta, trafiająca do serca. Poznaj drugiego człowieka, porozmawiaj o tym co jest dla Ciebie istotne, o książkach, które są nośnikiem Twojego wnętrza. Kiedy człowiek poznaje drugiego człowieka pokazuje sobą swój świat, otwiera oczy na coś nowego. Bliskość i otwartość zaczyna się od komunikacji – więc komunikujmy!

Rozmowa to moment, kiedy budują się niesamowite mosty. Im dalej jesteśmy od szczerej, autentycznej rozmowy, tym dalej jesteśmy od pięknych związków międzyludzkich – od autentycznej miłości. Mężczyźni i kobiety komunikują w inny sposób, lecz szczera rozmowa o tym co istotne i nieistotne, o świecie, o sobie – to sprawy, których nie możemy zaniedbywać.

Komunikacją wyrażamy siebie, ludzie często krępują się, starają się przyjmować różne role, czasem zostają przez kogoś zranieni, co powoduje nieufność. Najlepszym sposobem jest spojrzenie wstecz i wyciągnięcie wniosków. Jeśli chcemy zbudować z drugim człowiekiem wspaniałą relację wystarczy powiedzieć o tym co myślę. Nieraz może wydawać się to potwornie trudne. Być może dlatego, że czujemy się niezrozumieni, odrzuceni, wydaje nam się, że ryzykujemy.

 

Celebracja miłości i bliskości, która towarzyszy szczególnie w Walentynki.

Gdy budujesz fałszywy obraz, to przenigdy nie udzielisz drugiej osobie dostępu do siebie. Relacje takie wydają się być bardzo trudne. Musimy również zdać sobie sprawę, że nie ma idealnej osoby i warto mówić o swoich słabościach, niedociągnięciach, dzięki temu tworzy się autentyczna więź. Rozmawiając o swoich problemach, wątpliwościach,  jednocześnie potrafimy się w tym wesprzeć, okazać swoje współczucie, znaleźć rozwiązanie. Dzięki takiemu podejściu stajemy się silniejsi, być może dlatego, że zauważamy w sobie podobieństwo egzystencji.

Asertywność, czyli wyrażenie sprzeciwu

Bliska relacja to otwarta relacja. To powiedzenie słowa NIE w kluczowych dla nas momentach! Stawianie granic powoduje większy szacunek do nas samych, zyskujemy dzięki temu szacunek innych ludzi, którzy zastanawiają się czy mogą nadwyrężyć nasz czas, obecność i portfel.

Świadomość miłości do samego siebie

Samoświadomość tego, że jestem wystarczający sam sobie. Jeżeli zdamy sobie z tego sprawę to będziemy budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Drugi człowiek nie jest w stanie nas dopełnić. Nie jest narzędziem do osiągnięcia celu, istnieje po to by go kochać.

Należy pamiętać o odwadze i aktywności, bo codziennie trzeba pamiętać o tym żeby wzbudzać rzeczy na nowo. Miłość gaśnie, rzeczy się zmieniają, wartości się zmieniają, świat się zmienia. Cały czas trzeba pracować nad tym, żeby się spotykać, poznawać i rozumieć. Relacja wymaga uwagi, poświęcenia, zdrowego poczucie własnej wartości. Myśleć o związku,  nowych znajomościach i postrzegać je jako coś z czego możemy się autentycznie cieszyć.

Zawsze mogę powiedzieć wycofuję się. Idę dalej swoją drogą. Jeśli znajdę miłość, która jest przygotowana dla każdego z nas, aby się nią cieszyć, celebrować ją tak jak swoje życie i drogę, którą podążam. Słuchaj swojego serca, kieruj się intuicją i używaj rozważnie – w 200% swojego potencjału.


 

Każdy z uczestników otrzymał formularz, który wypełniał: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail. Rozmowa trwała pięć minut, Panowie dosiadali się kolejno do Pań, które nie wstawały ze swoich miejsc. Całe wydarzenie odbywało się w luźnej atmosferze na zasadzie, porozmawiajmy, poznajmy się, zapomnijmy o sobie lub zaprzyjaźnijmy.

Każda z Pań na bluzce zaczepioną miała liczbę np. 1,2,3. Panowie natomiast litery np. A,B,C. Po całym wydarzeniu lub w trakcie spotkania w trzech pustych kratkach mogliśmy wytypować nasze preferencje i typy, od których chcielibyśmy uzyskać dostęp do danych, za pośrednictwem maila od biblioteki. Jeżeli wybory pokrywały się, to już w następnym dniu poszczególni uczestnicy stawali się szczęściarzami i otrzymywali namiar do wytypowanych osób.

Moja taktyka rozmowy polegała na tym, że pisałem sobie krótką informację o każdej z kobiet. Pytałem o zainteresowania, pracę, a także o to jaką literaturę ze sobą zabrały. Nie wszystkie jednak przygotowały się i nie zabrały ze sobą książek. Wszyscy jednak świetnie się bawili i mówili jakiej literatury są zwolennikami i jaką w ostatnim czasie udało się przeczytać. Dzięki temu dostałem namiar na godne polecenia książki.

Wrażenia oceniam za jak najbardziej pozytywne. Miło byłoby wziąć udział w kolejnym podobnym wydarzeniu, które w Opolu nie jest tak bardzo rozpowszechnione jak w większych miastach. Poznanie 12 kobiet w tak krótkim czasie na pewno otworzyło mi oczy na świat, dostałem również namiary drogą mailową do dwóch kobiet: Oli i Ani.

 

Poniżej przedstawiam zbiór książek, którymi dzieliłem się podczas rozmowy. Prezentuję dla przykładu wszystkim, którzy w przyszłości będą chcieli zorganizować podobne spotkania.

fot. Jakub Ligęzka

 

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, które poprowadzili: Martyna Kawka, Arkadiusz Ceglarski, Piotr Zawadzki. Dowiedziałem się, że podobne wydarzenie będzie organizowane również dla osób starszych 30+ > wiek.

 

Sponsorem wydarzenia była Grupa Górażdże.

 

 

Sympatyczny przekaz Radio Emiter

Kategoria: Literatura, Ludzie Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Współpracujemy