Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Maj
13
2019
Porcelana i szkło – wystawa czasowa [galeria zdjęć]

Eryka Trzewik-Drost urodzona 19 listopada 1931 roku w Pokoju. Projektantka porcelany, jej projekty wpisały się w nurt nowoczesnego wzornictwa po odwilży 1956 roku. Do najbardziej znanych należy zestaw do herbaty Luna. Swoje doświadczenie kontynuowała w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, gdzie pracował już jej mąż Jan Sylwester Drost. W 1978 roku zaprojektowała jeden z najbardziej znanych zestawów Cora, którego faktura powstała dzięki odciśnięciu w glinie wzoru szydełkowej serwetki.

Jan Sylwester Drost urodzony 29 grudnia 1934 roku w Kłodnicy. Opatentował kształtowanie szkła prasowanego w formach otwartych, pozwalających na swobodne modelowanie górnego obrzeża naczynia. W 1972 roku przebywał na stypendium rządu szwedzkiego. W Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” organizował ośrodek wzorujący, gdzie przez ponad czterdzieści lat był projektantem.

W Muzeum Śląska Opolskiego odbyło się spotkanie z udziałem gości specjalnych. Przybyło wiele entuzjastów i kolekcjonerów naczyń Państwa Drost, aby dowiedzieć się więcej o twórczości i pracy, jaką wykonywali przez większość swojego życia.

Od 11 maja do 18 sierpnia będziemy mieli możliwość zwiedzenia wyjątkowej wystawy, zaprezentowanych dzieł, które powstawały w tysiącach egzemplarzy i były sprzedawane na całym świecie: Dania, Norwegia, Holandia, Stany Zjednoczone, w Japonii i w kraju.

fot. Jakub Ligęzka
Sympatyczny przekaz – Radio Emiter

Kategoria: Kultura, Ludzie, Sztuka Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Współpracujemy
Płyta główna

słuchaj codziennie od 16.00 do 17.00