Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Nouvelle Vague - Don't Go
AKTUALNOŚCI
Lut
12
2019
Pieśni wracają do domu – Zaginione Archiwum

 

W sobotę 16.02.2019 w Muzeum Śląska Opolskiego oraz w Domu Kultury w Strzeleczkach odbędzie się długo oczekiwane wydarzenie – „Pieśni wracają do domu”.

Rozpocznie je o godz. 11.00 konferencja naukowa w Muzeum Śląska Opolskiego, dotycząca opolskich archiwaliów dźwiękowych, zgromadzonych między innymi na taśmach w archiwach: Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Radia Opole. Kontekst historyczny i społeczny rozszerzony będzie przez referaty o historii przesiedleń i specyfice gwary występującej na tym terenie.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach zabrzmią najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej pochodzące ze Śląska. Utwory zostały utrwalone w 1913 roku, a usłyszeć można na nich mieszkańców Dziedzic, Racławiczek i Smolarni.

Popołudniowy koncert w Strzeleczkach o godz. 16.30 zakłada interaktywne spotkanie z mieszkańcami gminy Strzeleczki i prezentację archiwalnego materiału, wraz ze współczesną rekonstrukcją poprzez wykonanie w stylistyce in crudo przez miejscowy zespół dęty oraz artystyczne interpretacje w stylistyce współczesnej prezentowane przez Zaginione Archiwum.

Anna Dzwonkowska – Pucia
Sopranistka, absolwentka PSM II st. w Lublinie w zakresie śpiewu solowego, a także socjolog – specjalizacja w dziedzinie socjologii kultury. Szczególne miejsce w swojej pracy badawczej poświęca zagadnieniom tożsamości społeczno-kulturowej na Śląsku. Od 2011 roku regularnie koncertuje w ramach kameralnego wokalnego zespołu Ad Novem.

Mariusz Pucia
Klarnecista, etnomuzykolog, absolwent PSM II st. w Opolu i Muzykologii w KUL, adiunkt w Uniwersytecie Opolskim. Laureat wyróżnienia w konkursie „Folkowy fonogram roku 2009”, współautor projektów badawczych i popularyzatorskich, jak wystawa „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś” (www.slask-texas.org) i innych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem.

Dariusz Kownacki
Akordeonista, absolwent AM we Wrocławiu, nauczyciel (PSM I i II st. w Opolu i Nysie), wychowawca laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Prowadzi i organizuje warsztaty akordeonowe klas akordeonu w regionie opolskim. Uczestniczy w festiwalach i konkursach muzycznych jako nauczyciel, obserwator, referent. W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje tradycyjna kultura oraz gwara śląska. Jako juror i organizator bierze udział w regionalnych konkursach i festiwalach folklorystycznych.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła
Starosta Krapkowicki – Maciej Sonik
Wójt Gminy Strzeleczki – Marek Piertruszka
Niemieckie Towarzystwo Oświatowe w Opolu

Patronat medialny:
TVP3 Opole
Radio Opole
Radio Doxa
Gość Niedzielny
Tygodnik Krapkowicki

 

 

Kategoria: Edukacja, Koncert Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Kwi
23
wt
20:00 Komedia improwizowana! @ Sala Kameralna NCPP
Komedia improwizowana! @ Sala Kameralna NCPP
Kwi 23@20:00
Komedia improwizowana! @ Sala Kameralna NCPP
To już kolejny – szósty rok naszej improwizacji scenicznej! W tym szczególnym dniu nie może Was zabraknąć! Razem z nami stworzycie niepowtarzalną historie, która na długo zostanie w waszych głowach, a może nawet porwie wasze serca! Kim jesteśmy? Nazywamy się To Mało Powiedziane i jesteśmy teatrem improwizacji, co oznacza, że wychodząc na scenę, nigdy nie[...]
Maj
10
pt
20:00 Polska Noc Kabaretowa
Polska Noc Kabaretowa
Maj 10@20:00
Polska Noc Kabaretowa
Zapraszamy w najśmieszniejszą podróż Waszego życia! Na niezwykłym pokładzie PNK2019 wyruszamy w poszukiwaniu humoru świata. Niezastąpiony przewodnik – Kabaret Nowaki zadba o to, aby było różnorodnie, dynamicznie i all inclusive. W drogę zabiorą się z nami najodważniejsi odkrywcy humoru świata: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Skeczów Męczących, Igor Kwiatkowski, Kabaret Smile i Kabaret K2. Zajrzymy do[...]
Maj
18
sob
20:00 Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
Maj 18@20:00
Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
KONCERT WAGLEWSKI+ Prezydent Miasta Opola wraz z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki zapraszają na wyjątkowy koncert. Już 18 maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki po raz trzeci zaprasza na specjalny projekt przygotowany dla Opola z okazji Święta Miasta. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy znakomitego muzyka, wokalistę Wojciecha Waglewskiego. Koncert Waglewski+ opisuje w niecodziennym ujęciu to, co lider Voo Voo[...]
Współpracujemy