Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Wrz
20
2018
Opole Songwriters Festival 2018

„Najintymniejszy festiwal muzyczny w Polsce” rozpoczyna się już w przyszły weekend, to właśnie na jego scenie występowało dotąd ponad 60 wykonawców z różnych stron świata, a debiutował świetnie dziś wszystkim znany Kortez. Tegoroczna edycja odbędzie się w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

Opole Songwriters Festival powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalne Opole i jest cykliczną imprezą o zasięgu międzynarodowym, promującą wykonawców z nurtu piosenki autorskiej, która odbywa się w Stolicy Polskiej Piosenki od 2012 roku. Dotychczas na festiwalu gościli m.in. Graftmann – będący jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu, Phillip Bracken – który może być znany również z serii koncertów w popularnej opolskiej klubokawiarni – Laba, Rykarda Parasol – amerykańska gwiazda folku czy Barbara Morgensern – nazywana „berlińską Bjork”.

 Tegoroczna edycja to 3 dni oraz dwie sceny, na których wystąpią twórcy z Polski, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Ukrainy. Spośród gości wyróżnić można zarówno tych niszowych, jak i notujących setki tysięcy wyświetleń pod swoimi utworami.

Imprezę otwierać będzie Michał Przerwa-Tetmajer, który jako gitarzysta wydał z zespołem Jazzpospolita 6 albumów. Tego dnia wystąpi również bratersko – siostrzany duet folk-elektroniczny –Kwiat Jabłoni oraz wrocławska Oxford Drama, których pierwszy album „In Awe” został uznany za jeden z najciekawszych debiutów 2015 roku na polskiej scenie muzyczne. Na zakończenie usłyszymy zjawiskowe węgle, czyli Coals, których muzykę wcale nie tak łatwo jest skategoryzować, co oczywiście stanowi ogromny plus. Koncertują w wielu krajach Europy oraz otwierali pierwszą w Polsce wideosesję dla legendarnej stacji KEXP.

Drugi dzień rozpoczniemy koncertem muzyka o polsko-wietnamskich korzeniach, czyli Francisa Tuana, który tworzy muzykę korzystając z techniki loopowania, zakurzonych instrumentów z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudów. Kolejnymi na scenie będą Rober Heitmann i Deniz Cicek jako KRAKOW LOVES ADANA, którzy w tym roku wydali już czwarty album „Songs After The Blue”. Tuż po niemieckim duecie usłyszymy Sylvie Kreusch z Belgii, która znana jest z występów w formacji Warhaus. Jej utwór „Seedy Tricks” zapowiadający pierwszą płytę przyciągnął uwagę m.in. „Vogue Italia”. Na końcu przyjdzie czas na WCZASY, których muzyka jest dosyć nieprzewidywalna i choć czasem można w niej usłyszeć wpływ światowego The Drums oraz surf rocka, to w kolejnym utworze schematy są łamane przez mocne synth-popowe brzmienia.

Ostatni dzień otworzy Postman, czyli Kostiantyn Pochtar z Ukrainy, który na nowej płycie „Everything is New” zaśpiewał po angielsku, ukraińsku i norwesku oraz zagrał na wszystkich instrumentach, od gitary poczynając, na altówce kończąc. Jego muzykę można określić jako miejski folk. Drugi na scenie wystąpi poznański kwartet IZZY & THE BLACK TREES, których nastrojowa americana i slowcore koegzystują z post-punkową energią. Ich utwór „Winter’s Coming Down” zaistniał z powodzeniem w USA oraz na listach przebojów niezależnych radiostacji w Australii i Wielkiej Brytanii. Jako przedostatnia na festiwalu wystąpi Gemma Ray, która ma na swoim koncie aż 7 płyt, a nazywana jest krolową gothic folk i pop noir, co ciekawe, wśród jej fanów znajduje się m.in. Jimmy Page z Led Zeppelin. Zaszczyt zamknięcia przypadł Neilowi Halsteadowi, czyli jednemu z najlepszych songwriterów w Wielkiej Brytanii, a także liderowi dream-popowej formacji Slowdive.

Bilety można nabyć w kasach Narodowego Centrum Polskiej Piosenki lub online. Cena karnetu 3 dniowego to 100 zł, natomiast bilety jednodniowe będą kosztować w przedsprzedaży 30 zł (piątek, sobota) oraz 40 zł (niedziela), natomiast w dniu koncertu 40 zł (piątek, sobota) oraz 60 zł (niedziela).

Szczegółowe informacje na stronie organizatora www.opolesongwritersfestival.pl

Kategoria: Kultura, Muzyka, Rozrywka Autor: Wojciech Murański

Leave a comment

Współpracujemy
Płyta główna

słuchaj codziennie od 16.00 do 17.00