Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Garbage - Tell Me Where It Hurts
AKTUALNOŚCI
Mar
21
2019
od Opola do Raciborza Tacy Byliśmy…

Zespół Universe debiutował w Opolu w 1983 roku. Był to pierwszy festiwal po stanie wojennym. Zespół mógł na równi obcować z wieloma uznanymi artystami polskiej sceny muzycznej: Grzegorz Stróżniak z Lombardu, Ania Tretter z grupy Pod Budą. Nieżyjący już Mirek Breguła – współzałożyciel i wokalista zespołu również miło wspominał atmosferę tamtego festiwalu, który nadał początek zawodowej kariery Universe.

23 marca o godzinie 19:00 odbędzie się koncert zespołu Universe „Tacy byliśmy…” w Raciborskim Domu Kultury przy ul. Chopina 21.

Bilety w cenie 59-69 zł

Wydarzenie na Facebook’u

W roku 1992 zespół otrzymał pierwszą nagrodę konkursu Premier na KFPP w Opolu za wykonanie piosenki „Daj mi wreszcie święty spokój” sł. Mirosław Breguła. Kompozycja powstała w połowie lat 80. i czekała na dobry tekst. Niewątpliwie jest to jeden z największych przebojów Universe, charakteryzujący się kontrowersyjnym tytułem oraz dużą melodyjnością.

Warto przypomnieć, że był to jedyny festiwal, na którym publiczność amfiteatru oklaskami wybierała laureata Premier. To najcenniejsze trofeum w postaci nagrody w karierze. Wygrali wtedy z Mietkiem Jureckim i Zbigniewem Gniewaszewskim.

W 1988 roku w konkursie „Od Opola do Opola” zagrali przebój „Tacy byliśmy„. Rok 1993 przyniósł kolejną nagrodę na opolskiej scenie tym razem III miejsce w konkursie FONORAMY za utwór „To był maj„.

Obecnie Zespół tworzy sześciu wykonawców: Henryk Czich – współzałożyciel i obecny lider Zespołu – wokal, instrumenty klawiszowe, Wojciech Wesołek – wokal,gitara, Damian Filipowski – gitara, Marek Kopecki – gitara basowa, Grzegorz Krzykawski – perkusja, Marek Jagucki – instrumenty klawiszowe.

Zespół nieprzerwanie koncertuje, wydaje nowe płyty, jest ciągle obecny na polskiej scenie muzycznej z własnym oryginalnym brzmieniem i niepowtarzalnym repertuarem.
W latach 1991-2008 muzycy wydali trzynaście albumów, poczynając od „The Best of Universe” aż po ostatni krążek ”Mijam jak deszcz”. Wiele z utworów bezsprzecznie zyskało status przebojów „Wołanie przez ciszę”, „Głupia żaba”, „Ty masz to, czego nie mam ja”, „Ja, taki fajny gość”, „Tacy byliśmy”, „Blues na wpół do piątej rano”, „Bo to taka piękna miłość”.

Rok 2008 przyniósł płytę „Mijam jak deszcz”, będącą pożegnaniem „Universe” z jego współzałożycielem i wokalistą Mirosławem Bregułą, który odszedł w tragicznych okolicznościach 2 listopada 2007r. Płyta zawiera największe przeboje Zespołu w nowych aranżacjach, a także nowe kompozycje nagrane przez Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią, w tym poruszający utwór „Raz wróg, raz brat”.

10 lutego 2019 podczas rocznicowego koncertu Grupy UNIVERSE w Chorzowskim Centrum Kultury oficjalnie poinformowano o projekcie filmu fabularnego  o współtwórcy grupy UNIVERSE Mirku Bregule. Film o roboczym tytule WOŁANIE PRZEZ CISZĘ opowie historię jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki pop, rock, blues w Polsce. Nad scenariuszem filmu pracują Danuta Kujawińska i Gerwazy Reguła, który produkcję wyreżyseruje . Pomysł i nadzór nad projektem to zadanie Lecha Kujawińskiego – więcej o projekcie.

 

Raciborskie Centrum Kultury

Piotr Guliński – Agencja Mediowa

Sympatyczny przekaz – Radio Emiter

Kategoria: Koncert Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Maj
10
pt
20:00 Polska Noc Kabaretowa
Polska Noc Kabaretowa
Maj 10@20:00
Polska Noc Kabaretowa
Zapraszamy w najśmieszniejszą podróż Waszego życia! Na niezwykłym pokładzie PNK2019 wyruszamy w poszukiwaniu humoru świata. Niezastąpiony przewodnik – Kabaret Nowaki zadba o to, aby było różnorodnie, dynamicznie i all inclusive. W drogę zabiorą się z nami najodważniejsi odkrywcy humoru świata: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Skeczów Męczących, Igor Kwiatkowski, Kabaret Smile i Kabaret K2. Zajrzymy do[...]
Maj
18
sob
20:00 Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
Maj 18@20:00
Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
KONCERT WAGLEWSKI+ Prezydent Miasta Opola wraz z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki zapraszają na wyjątkowy koncert. Już 18 maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki po raz trzeci zaprasza na specjalny projekt przygotowany dla Opola z okazji Święta Miasta. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy znakomitego muzyka, wokalistę Wojciecha Waglewskiego. Koncert Waglewski+ opisuje w niecodziennym ujęciu to, co lider Voo Voo[...]
Maj
19
nie
20:00 Dni Opola: Varius Manx & Kasia S...
Dni Opola: Varius Manx & Kasia S...
Maj 19@20:00
Dni Opola: Varius Manx & Kasia Stankiewicz
              Prezydent Miasta Opola i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zapraszają na wyjątkowy koncert w ramach Dni Miasta. Na scenie Amfiteatru wystąpi zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Po 21 latach od rozstania zespołu z Kasią Stankiewicz i po 7 latach od ostatniego albumu zespół powrócił w najlepszej możliwej kondycji. Podczas koncertu usłyszymy premierowy[...]
Współpracujemy