Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Kwi
21
2019
Litwo, Ojczyzno moja…

13 kwietnia tego roku, w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w ramach 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu „Klasyka Żywa”, odbył się spektakl „Pan Tadeusz” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Nowego w Poznaniu. Spektakl ten był dość luźną adaptacją słynnego eposu Adama Mickiewicza.

Mogłoby się wydawać, że z lektury szkolnej wiele się nie wyciśnie. Jednakże podejście takie w przypadku tej sztuki jest mylne. Bowiem na scenie pojawiła się muzyka na żywo, sugestywne gesty pokazywane w kierunku widowni, a nawet rap. Sprawiło to, że widzowie ze skupieniem śledzili wielu przecież znaną, lecz w nowatorski sposób opowiadaną, akcję. Długie owacje na stojąco dobitnie potwierdziły, iż takie podejście do klasyki, w myśl hasła „klasyka żywa”, jest podejściem przyszłościowym.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z reżyserem i aktorami przedstawiającymi sztukę. Można było usłyszeć, między innymi, dlaczego akurat „Pan Tadeusz”:

Bardzo kochałem „Pana Tadeusza” od czasu, kiedy zacząłem nim mówić w szkole teatralnej […]. Mnie się ten tekst bardzo podobał, uważałem, że to jest bardzo przekorny tekst, że tam jest strasznie dużo ironii, strasznie dużo obserwacji świata, jakiegoś, oszalałego. […] Ale właśnie na tym to polegało, że jeżeli stamtąd [z Paryża] się zobaczy ten zaścianek, to wiadomo, po co on to napisał. Wiadomo, że on to, jakby to powiedzieć, przemielił jeszcze raz. Zjadł ten zaścianek, jakby, na nowo. I teraz zjadł go już w sposób świadomy. To nie było, przecież, po to pisane, żeby się zachwycić tylko Litwą. Bo gdzie tu się zachwycić? Czym? Gerwazym się zachwycić‽ Natomiast on, po prostu, musiał to chyba z siebie wyrzucić. […] Jeżeli docieramy do tego tekstu przez taką analizę no to wiemy, jak gdyby, z jakiej gleby to wszystko zaczyna wyrastać. […] Jeżeli spojrzymy na to, że jest to poemat obrzędowy […], wszystko to jest gdzieś związane z nasza obecnością w świecie. I on tę obecność wyczuwał przez zaścianek litewski. […] I każdy z nas, czy jest z dużego, czy z małego miasta, będzie odczuwał ten świat przez jakiś swój własny zaścianek, jakąś jedną ulicę […].

Podczas rozmowy reżyser odniósł się także między innymi do krytyki, którą dało się słyszeć podczas przerwy, mianowicie, iż spektakl był zbyt kabaretowy:

Jeżeli nawet dotykamy pewnej ironicznej substancji, to robimy to, wydaje mi się, na tyle delikatnie, że nie obraża to uczuć. A poza tym, na miłość boską, ja mam takie wrażenie, jakby, jak mówi Norwid, „Nie ten ptak kala gniazdo, co je kala, lecz ten, co mówić o tym nie pozwala”. W związku z tym naprawdę można się, że tak powiem, lekko ślizgać gdzieś w pewnej dwuznaczności czegoś, nie pozbawiając tego powagi. […] Jeżeli ktoś odczytuje to jako wersję kabaretową, no to o to mi nie chodzi. […] nie wolno też jakby nie dostawać się do tego, ponieważ pewne rzeczy istnieją, jak państwo wiecie, zawsze między. Ta rzeczywistość „między” jest najciekawszą rzeczywistością. Nie ma  rzeczywistości jedynie tragicznej, jedynie dramatycznej, jedynie komediowej. Nasze życie tak naprawdę opiera się, czyli błąka się między jednym, a drugim. […] My już wiemy, że rzeczywistości dzisiejszej nie możemy opisywać jednoznacznie, nie ma takiej możliwości.

Osobiście słowa te głęboko przemówiły mi do serca. Nigdy nie lubiłem lektur, a zwłaszcza lektur „klasycznych”. Jednakże ten spektakl poruszył mnie od początku do końca. W przedstawieniu tym dało się odczuć ten klimat niewielkiego Soplicowa. I, zgodnie z hasłem tegorocznych Konfrontacji, klasyka rzeczywiście stała się żywa.

Kategoria: Kultura, Miasto, Rozrywka, Sztuka, Teatr Autor: Marcin Szymański

Leave a comment

Współpracujemy
Płyta główna

słuchaj codziennie od 16.00 do 17.00