Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Alice In Chains - Low Ceiling
AKTUALNOŚCI
Gru
18
2018
(Katharsis) 4. spektakl Grotowski Non – Fiction

Grotowski non fiction to hybrydyczna forma złożona z książki, spektaklu i wystawy, która stwarza alternatywne możliwości dla performatywnej rekonstrukcji biografii Jerzego Grotowskiego, podkreślając jednocześnie wyemancypowaną rolę aktora i tekstu.

W grudniu byliśmy świadkami spektaklu, który odbył się na scenie Modelatorni w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Już wcześniej informowałem o konferencji medialnej, która odbyła się 4 grudnia o godzinie 13. W Nowym Roku będzie możliwość obejrzeć go raz jeszcze w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu: premiera 4.01 piątek, 5.01 sobota, 8.01 wtorek, 9.01 środa. Wszystkie zaplanowane na godzinę 19:00.

 

Książka, której autorami zostali wszyscy biorący udział w spektaklu będzie miała również swą premierę we Wrocławiu. Po Nowym Roku będzie można ją nabyć również w naszym opolskim teatrze. Wiadomo już, że pojawiło się wielkie zainteresowanie publikacją i ma być przetłumaczona między innymi na język czeski, angielski i niemiecki.

Początek spektaklu przybliżył widzom, biografię i twórczość Grotowskiego. Były odgrywane sceny mające na celu przekonanie widza do swojej tezy i poszczególnych autorskich rozdziałów w wyżej wymienionej książce. Następnie zrodziła się kłótnia, której kulminacyjnym momentem było przedstawienie roli kobiety w dawnym teatrze i sposób współpracy.

Pamiętajmy, że Grotowski również działał w okresie PRL, a władza komunistyczna nie popierała wielu działań – zarówno w prasie, w której istniała cenzura jak również w teatrze – odbywało się to na zasadzie nie udzielania kolejnych funduszy. Być może społeczeństwo nie rozumiało jego twórczości. Przeżyciem, które miało wzbudzić w odbiorcach tzw. katharsis była odegrana scena Apocalypsis cum Figuris – chleb życia.

Miejsce pochówku Jerzego Grotowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza do dziś jest nieznane, a jego biografia, twórczość nadal budzi wiele wątpliwości i pytań, na które być może znajdziemy w przyszłości jednoznaczne odpowiedzi.

Tym sposobem chciałbym zaprosić i podziękować wszystkim tym, którzy zdecydowali się na spędzenie wolnego czasu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Mieli możliwość przekonać się na własnej skórze jakie role odgrywa każdy z nas – w świecie, w którym od zawsze pojawiają się te same pytania.

1) Rozmawia Katarzyna Kalwat – współautorka spektaklu Grotowski Non-Fiction

2) Rozmawia Roman Pawłowski

fot. Jakub Ligęzka

Sympatyczny przekaz Radio Emiter

Kategoria: Teatr Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Mar
28
czw
18:30 Rock-Time 2019 @ Sala Kameralna NCPP
Rock-Time 2019 @ Sala Kameralna NCPP
Mar 28@18:30
Rock-Time 2019 @ Sala Kameralna NCPP
Pomysł na przegląd zrodził się w 2004 roku, zaraz po reaktywacji Studenckiego Radia Emiter. Młodzi radiowcy widząc zapotrzebowanie na promocję młodych, garażowych kapel, postanowili spróbować swoich sił i pomóc im wypromować swoją muzykę. Tak powstał pierwszy „Rock-Time”. Liczba zgłaszających się zespołów przekroczyła zdecydowanie oczekiwania organizatorów, co tylko umocniło nas w przekonaniu, że impreza musi nabrać[...]
Kwi
7
nie
19:30 Bitamina @ Sala Kameralna NCPP
Bitamina @ Sala Kameralna NCPP
Kwi 7@19:30
Bitamina @ Sala Kameralna NCPP
Tego wieczoru usłyszymy utwory z ich z najnowszego albumu którego wydanie jest planowane na wiosnę 2019. Będzie to okazja aby usłyszeć nowy materiał po raz pierwszy na żywo. Bitamina została założona przez Amara i Mateusza, a niedługo potem dołączył do nich Piotr. Niezwykle uzdolnieni i aktywni artystycznie na różnych polach przypadli sobie do gustu. Bitamina[...]
Koncert finałowy Rock-Time 2019

Współpracujemy