Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Cze
05
2019
Kabalista im. Józefa Elsnera

Finał Kabalisty zaginął. Zachował się jedynie finałowy ansambl (część śpiewana) oraz krótki opis tego, jak rozwiązała się akcja.

1 czerwca 2019 roku przypadała 250. rocznica urodzin wciąż mało znanego kompozytora, nauczyciela Fryderyka Chopina – Józefa Elsnera, urodzonego w 1769 roku w Grodkowie. Z tej okazji przygotowane zostały dwa terminy Kabalisty. Mi dane było uczestniczyć w sobotnim wydarzeniu.

To świetna okazja do zaprezentowania większej publiczności – nadal mało znanej twórczości wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Tym bardziej, że Filharmonia Opolska nosi nazwę grodkowianina.

Z oficjalnych źródeł dowiedziałem się, że cała opera została nagrana i będzie udostępniona między innymi osobom, które dały świetny występ. To znaczy, realizatorom: Przemysław Neumann, Krzysztof Szaniecki, Wacław Czarnecki, Franciszek Wężyk, Agata Suchocka, obsadzie: Sylwester Smulczyński, Ewa Tracz, Sebastian Szumiński, Monika Buczkowska, Bartosz Gorzkowski, Damian Żebrowski, Paweł Serafin, Michał Bączyk oraz Orkiestrze Symfonicznej, Chórowi Filharmonii Opolskiej i wszystkim osobom zaangażowanym w projekt.

„Dwuaktowe dzieło opowiada o mężu, który podejrzewa zdradę swojej małżonki. Odkrywając, że towarzyszka życia od realnego zajęcia się domowymi problemami preferuje wróżenie z kart – przebiera się za kabalistę. Nieświadoma niczego żona jest zaskoczona i zachwycona bezbłędnością przepowiedni przebiegłego wróżbity; posłusznie wykonuje jego polecenia, a cała intryga bawi i trzyma w napięciu.”

Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna miała trudne zadanie, budując harmonijne napięcie głównie za sprawą instrumentów strunowych. Warto dodać, że w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt CD z repertuarem patrona instytucji.

Chór Filharmonii Opolskiej w dorobku artystycznym posiada prawykonanie Missa in G minor et major op.72 Józefa Elsnera.

„Libretto do Kabalisty stworzył ceniony w XIX wieku dramaturg, Franciszek Wężyk. Teksty arii i ansambli przeplatane są wierszowanymi scenami mówionymi, a rękopis Wężyka po dziś dzień znajduje się w zbiorach wrocławskiego Ossolineum. Co z jednej strony smutne, z drugiej zaś – intrygujące, nie zachowały się trzy ostatnie strony dziewiętnastowiecznego tekstu.”

Agata Suchocka z pasji związana z Filharmonią Opolską, śpiewa w Chórze FO oraz opracowuje i prowadzi autorskie Koncerty Rodzinne w sezonie artystycznym 2018/2019.

Jej zadaniem było napisanie zaginionych dialogów trzynastozgłoskowcem ok. 3 strony partii mówionych. Dopisała finałowe słowa Walerego, Żony, oraz dialog między Jędrzejem i Agatką. Również z pod jej pióra wyszły finałowe słowa Czesława i jego krótka rozmowa z Jędrzejem.

Co ciekawe, nawet reżyser nie mógł zidentyfikować miejsca, w którym kończy się oryginalny tekst Wężyka, a zaczyna dopisany przez nią samą. To największy komplement, bo oznacza, że perfekcyjnie zachowała klimat archaicznego tekstu.

 

W filmie zaprezentowany jest moment kiedy Kabalista – Czesław ujawnia przed swoją żoną prawdziwą tożsamość.

 

W trakcie przerwy zgromadzone osoby oglądały wystawę „Józef Elsner – zapomniany, niedoceniony?” przygotowaną przez Katarzynę Wybraniec.

Po całym widowisku na salę wjechał płonący tort urodzinowy, którym wszyscy przybyli goście częstowali się się, popijając przy tym urodzinową lampkę szampana. Przemysław Neumann podziękował wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić ten wieczór w murach Filharmonii Opolskiej.

Przed operą każdy z uczestników otrzymał program z biografią Józefa Elsnera, Przmysława Neumanna (dyrygent), Krzysztofa Szanieckiego (reżyser), Sylwestra Smulczyńskiego (Czesław/tenor), Ewy Tracz (Żona/sopran), Sebastiana Szumskiego (Jędrzej/baryton), Moniki Buczkowskiej (Agata/sopran), Bartosza Gorzkowskiego (Walery/tenor), Damiana Żebrowskiego (Doktor/tenor), Pawła Serafin (Jurysta/bas), Michała Bączyka (Poeta/bas).

W programie zawarta jest charakterystyka Orkiestry i składu Chóru Filharmonii Opolskiej. Na ostatniej stronie szkic Józefa Elsnera. Strojów i rekwizytów użyczyła Opera Wrocławska.

Odsyłamy do:
albumu Urodziny Elsnera! | Kabalista; Michała Grocholskiego.
relacji Radio Opole; Małgorzaty Ślusarczyk
Grodków wspomina Józefa Elsnera; Grodków TV

 

Sezon Artystyczny 2018/2019 dobiega końca. Z tego miejsca chcielibyśmy zachęcić Was – drodzy Studenci do czynnego udziału w koncertach i śledzenia wyjątkowych wydarzeń, które niewątpliwie oferuje Opolska Filharmonia im. Józefa Elsnera.

Zakończeniem 67. Sezonu Artystycznego będzie STREFA GWIAZD. Niedawno Jakub Jakowicz gościł na Zamku w Mosznej, link do relacji tutaj.

 

fot. Jakub Ligęzka
Sympatyczny przekaz – Radio Emiter

Kategoria: Filharmonia Opolska, Koncert, Miasto Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Współpracujemy