Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Survivor - Eye of the Tiger
AKTUALNOŚCI
Maj
29
2019
Kabalista, czyli komiczna opera Elsnera z 1813 roku

W 1972 roku powstała Państwowa Filharmonia Opolska, która po dziś dzień nosi imię wielkiego Ślązaka z Grodkowa, nauczyciela Fryderyka Chopina, Józefa Ksawerego Elsnera urodzonego 1 czerwca 1769 roku, dokładnie 250 lat temu. Twórca 38 dzieł scenicznych, około 120 utworów religijnych, orkiestrowych, fortepianowych i kameralnych.

W muzyczny krajobraz lat 1969-1973 wpisały się Dni Elsnerowskie, zainicjowane z okazji dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego Ślązaka. Ustanowili je działacze z Grodkowa i z Opola, od których następnie inicjatywę przejęła Filharmonia Opolska. Koncertom głównie w Grodkowie i Opolu, towarzyszyły konferencje popularnonaukowe. Do Dni Elsnerowskich wracano z przerwami w latach: osiemdziesiątych, a potem w 1997 roku. W 2002 roku postaci kompozytora z Grodkowa poświęcono sesję naukową.

Podczas dwóch specjalnych wieczorów na przełomie maja i czerwca, scena Filharmonii Opolskiej zamieni się w teatralną estradę. Orkiestra i Chór wraz z ośmiorgiem solistów i dyrygentem podejmą się realizacji komicznej opery Elsnera z 1813 roku, zatytułowanej Kabalista. Będzie to drugie od czasów współczesnych autorowi wystawienie tej kompozycji. Po premierze zapomniano o Kabaliście na 163 lata!

Dwuaktowe dzieło opowiada o mężu, który podejrzewa zdradę swojej małżonki. Odkrywając, że towarzyszka życia od realnego zajęcia się domowymi problemami preferuje wróżenie z kart – przebiera się za kabalistę. Nieświadoma niczego żona jest zaskoczona i zachwycona bezbłędnością przepowiedni przebiegłego wróżbity, posłusznie wykonuje jego polecenia, a cała intryga bawi i trzyma w napięciu.

Warto dodać, że w Radio Opole od wczoraj trwają audycje poświęcone życiu i twórczości  Elsnera, do których odsyłamy „Tydzień Elsnerowski w Radiu Opole„. Już dzisiaj w specjalnie przygotowanej czterogodzinnej audycji „Klasyka wieczorową porą” od godziny 23:00 dowiemy się więcej o zapomnianym kompozytorze.

 


Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej 
Sylwester Smulczyński – tenor (Czesław)
Ewa Tracz – sopran (Żona)
Sebastian Szumski – baryton (Jędrzej)
Monika Buczkowska – sopran (Agata)
Bartosz Gorzkowski – tenor (Walery)
Damian Żebrowski – tenor (Doktor)
Paweł Serafin – bas (Jurysta)
Michał Bączyk – bas (Poeta)
Przemysław Neumann – dyrygent
Krzysztof Szaniecki – reżyseria, inscenizacja

Terminy:
31.05.2019, piątek, godz. 19:00
01.06.2019, sobota, godz. 18:00

Bilety 25 zł, 40 zł, 55 zł

Koncert realizowany w ramach programu  filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.
Realizacja programu na terenie Województwa Opolskiego została objęta honorowym patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty 

 

Źródło:
Filharmonia Opolska
„Śląsk Opolski dziedzictwo i współczesność” pod redakcją Doroty Simonides

Sympatyczny przekaz – Radio Emiter

Kategoria: Filharmonia Opolska, Koncert Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Współpracujemy