Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Deep Purple - Picture of innocence
AKTUALNOŚCI
Gru
21
2018
[Historyczno – Współczesny] Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Ile wiesz o historii? – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
-grudzień 2018

Od końca XIX wieku teatr był coraz bardziej popularniejszą formą obcowania publiczności ze sztuką. W Opolu przedstawienia teatralne odbywały się w sali ratuszowej. O budowę gmachu teatralnego zabiegano od początku XX wieku do ostatnich dni II WŚ. Koncesje na przedstawienia teatralne uzyskiwali m.in. Karl Burghauser z Opawy, Franz Bonnat z Głogówka, Karl Nachtigal z Nysy, Jan Vogt z Raciborza.

14 października 1852 roku w Nysie otwarto nowy teatr. W tym czasie w Opolu artyści występowali w prymitywnych warunkach w sali ratuszowej. W tym samym czasie występy w Opolu odbywały się również w letnim teatrzyku „Tivoli” (1859) i na letniej scenie „Villa Nowa”. Warto podkreślić, że przedstawienia teatralne były formą popularyzacji niemieckiej kultury wśród polskojęzycznej ludności Górnego Śląska. Teatr mimo dużej frekwencji oraz niskich cen biletów był deficytowy i musiał korzystać z subwencji.

W sezonie 1911/1912 grano Otella Szekspira z udziałem znakomitego berlińskiego aktora Rudolfa Christansa, gościnnie wystąpiła również japońska tragiczka Hanako z cesarskiego teatru w Tokio. Przed I WŚ ożywiła się aktywność społeczna obywateli czego wyrazem było powstanie około 200 różnych towarzystw, związków czy organizacji, wtedy postawiono pytanie czy w Opolu ma rację bytu stały teatr miejski?

W kwietniu 1940 doszło do zakładania fundamentów nowego gmachu przy ulicy Ozimskiej. Poprzez podporządkowanie ideologii komunistycznej występowała coraz większa kontrola twórczości artystycznej. Oczywiście usiłowano eliminować kulturę niemiecką. Zastępowano ją kulturą śląską, klasyką polską w ramach amatorskiego ruchu teatralnego.

24 października 1945  w Teatrze Miejskim im. Juliusza Słowackiego, który należał do pierwszych placówek artystycznych w Opolu otwarto sezon artystyczny pierwszego polskiego teatru zawodowego premierą Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Sztuka była przedstawiana również w tym roku!

23 stycznia 1949 oddano do użytku odremontowany gmach teatralny przy placu Wolności. Teatr został upaństwowiony czego efektem była stabilizacja finansowa za cenę ograniczenia swobody w doborze teatralnym. Otrzymał on wtedy nazwę -Państwowy Teatr Ziemi Opolskiej, a jesienią 1952 przyciągnął absolwentów szkół teatralnych z Krakowa i Warszawy. Kierownikiem artystycznym, który pełnił rolę reżysera został Stanisław Wieszczycki.

Teatr 13 Rzędów, który jest kojarzony z nazwiskiem Jerzego Grotowskiego rozpoczyna działalność na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Klasyki Teatralnej pod nazwą Konfrontacje Opolskie został zorganizowany 23 stycznia 1975 roku – w tym czasie teatr zapewniał 800 miejsc na widowniach. Sympozja teatrologów, wystawy scenografii teatralnej i dyskusje publiczne były oczekiwane z dużym zainteresowaniem.

Lata osiemdziesiąte to mizerne finansowanie, które spowodowało ograniczenie środków na scenografię, zmniejszono również skład zespołu.

Lata dziewięćdziesiąte to dobry czas dla teatru, powołany zostaje nowy dyrektor. Przedstawienia były przyjmowane entuzjastycznie czemu sprzyjała wysoka frekwencja i pozycja dzisiejszego Teatru Opolskiego im. Jana Kochanowskiego. Obecnym dyrektorem jest reżyser Norbert Rakowski.

Chciałbym również krótko wspomnieć o Teatrze Jednego Wiersza, który prowadzi Krzysztof Żyliński. Mieliśmy okazję współpracować w tym roku, finałem było przedstawienie umiejętności teatralnych podczas odbywającego się II projektu „Nuty dla Ojczyzny 2.0” w Muzeum Polskiej Piosenki.

Teatr Eko Studio Andrzeja Czernika powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych i jest alternatywą teatru dramatycznego.

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (raciborski snycerz) ma również bogatą historię zapoczątkowaną przez amatorską grupę teatralną w 1937 roku.

Źródło: „Śląsk Opolski dziedzictwo i współczesność” pod redakcją Doroty Simonides

ISBN: 83-89357-21-6

Grafika: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

 

Sympatyczny przekaz Radio Emiter

Kategoria: Ludzie, Teatr Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Mar
28
czw
18:30 Rock-Time 2019 @ Sala Kameralna NCPP
Rock-Time 2019 @ Sala Kameralna NCPP
Mar 28@18:30
Rock-Time 2019 @ Sala Kameralna NCPP
Pomysł na przegląd zrodził się w 2004 roku, zaraz po reaktywacji Studenckiego Radia Emiter. Młodzi radiowcy widząc zapotrzebowanie na promocję młodych, garażowych kapel, postanowili spróbować swoich sił i pomóc im wypromować swoją muzykę. Tak powstał pierwszy „Rock-Time”. Liczba zgłaszających się zespołów przekroczyła zdecydowanie oczekiwania organizatorów, co tylko umocniło nas w przekonaniu, że impreza musi nabrać[...]
Kwi
7
nie
19:30 Bitamina @ Sala Kameralna NCPP
Bitamina @ Sala Kameralna NCPP
Kwi 7@19:30
Bitamina @ Sala Kameralna NCPP
Tego wieczoru usłyszymy utwory z ich z najnowszego albumu którego wydanie jest planowane na wiosnę 2019. Będzie to okazja aby usłyszeć nowy materiał po raz pierwszy na żywo. Bitamina została założona przez Amara i Mateusza, a niedługo potem dołączył do nich Piotr. Niezwykle uzdolnieni i aktywni artystycznie na różnych polach przypadli sobie do gustu. Bitamina[...]
Koncert finałowy Rock-Time 2019

Współpracujemy