Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Dire Straits - Lady Writer
AKTUALNOŚCI
Lut
13
2019
Czy mogę prosić o autograf? [wystawa czasowa]

 

W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu 7 lutego o godz. 18.00 – odbyło się spotkanie z Michałem Wiśniewskim.
Muzeum przygotowało wystawę czasową pt. „Czy mogę prosić o autograf?”, która potrwa od 8 lutego do 5 czerwca 2019 roku. 
Jest to jedyna okazja, by zobaczyć ponad 100 eksponatów, na których artyści związani z polską piosenką złożyli swój podpis.
Wystawę będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia stałej ekspozycji muzeum.

Wystawie „Czy mogę prosić o autograf?” towarzyszy specjalna oferta edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży. Celem zajęć „Dola idola” jest ukazanie różnic między autorytetem, gwiazdą, idolem i celebrytą. Uczestnicy przebywający w przestrzeni ekspozycyjnej poznają również znaczenie autografu oraz jego wartość historyczną, emocjonalną i materialną.

TERMIN: 8.02 – 31.05.2019,
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45-60 MINUT
LICZEBNOŚĆ GRUPY: 25 OSÓB
OFERTA DEDYKOWANA DO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH

Zapisy na zajęcia pod numerem telefonu: 534 210 205.

 

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki / fot. Sławomir Mielnik

 

Relacja Anny Święcickiej – TVP Opole

Relacja Katarzyny Zawadzkiej – Radio Opole

 

Kurator wystawy: Anna Lubasińska-Tabaczniuk

Projekt i aranżacja plastyczna: Bartosz Posacki i Paulina Ptaszyńska

Koordynator: Mateusz Torzecki

Zespół przygotowujący, pomoc w merytorycznym opracowaniu wystawy: Karolina Roszkowiak, Sylwia Gawłowska, Agnieszka Lipiec

 


Zbiory autografów muzealnych i prywatnych kolekcjonerów wydają się być niepoliczalne. Autografy posiadają wartość sentymentalną, są dowodem na to, że spotkaliśmy się ze sławną osobą, która własnoręcznie złożyła swój podpis.

W dzisiejszych czasach, w niemałym stopniu fotografia wypiera ten trend. To forma, która w 100% urzeczywistnia fakt spotkania się ze znaną postacią. W końcu autograf – mógł być przyjęty przez inną osobę, a nie nas samych, selfie zupełnie wyklucza taką możliwość.

Przygotowanie wystawy trwało kilka miesięcy, największym wyzwaniem było dobranie autografów pod względem odpowiedniej ilości i jakości.

Wiele autografów pochodzi ze zbiorów Marka Łabno, który od piątego miesiąca życia w wózku wraz z mamą przychodzili na próby artystów, którzy w latach 60-tych ubiegłego wieku, prezentowali się na scenie opolskiego amfiteatru. Później jako ochroniarz miał możliwość dalszego kontynuowania i kolekcjonowania autografów, które zostały zaprezentowane na wystawie: Czy mogę prosić o autograf?.

Projekt i aranżację plastyczną dla zwiedzających przygotowali Bartosz Posacki i Paulina Ptaszyńska. Ich największym sukcesem, okazało się przedstawienie w atrakcyjny i łatwy sposób odbioru wielu autografów, które znajdują się po prawej stronie wystawy. Widnieje tutaj m.in. autograf Jacka Kaczmarskiego, lub najnowszy, który zawisł zaraz po rozmowie z dyrektorem muzeum Jarosławem Wasikiem – autograf Michała Wiśniewskiego.

Z pomocą rozszyfrowania wszystkich, przychodzą nam specjalnie przygotowane karty, z którymi możemy poruszać się po wystawie. Informują one poprzez nadanie numeru, kto jest autorem złożonego podpisu, bez konieczności dłuższego zastanawiania.

Zaproponowane po lewej stronie „miejsce na twój autograf” to sposób na to, aby każdy ze zwiedzających zostawił po sobie namacalny ślad, jako świadek uczestnictwa w przygotowanej wystawie.

Specjalnie na tę okazję, zostały przygotowane notesy dla zwiedzających, którzy mogli otrzymać autograf od Michała Wiśniewskiego. Być może, dla niektórych okażą się inspiracją i zapoczątkują przygodę związaną z kolekcjonowaniem autografów.

Na mnie duże wrażenie zrobił dziennik fanki, który jest prezentowany za szklaną szybą. Poniżej w formie multimedialnej, możemy przesuwać przygotowane wcześniej – zeskanowane strony pamiętnika. Tutaj ukazują się autografy: ANAWA, WIŚLANIE, CZERWONE GITARY i inne.

Od pewnego czasu również kolekcjonuję autografy, mogę więc śmiało nazwać się – kolekcjonerem autografów. Przedstawiam część mojej kolekcji, do której odsyłam tutaj.

Długo można by opowiadać o przygotowanym projekcie wystawy. Najlepszym sposobem będzie, gdy sami do piątego czerwca, zdecydujemy się odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki, które zaprasza nas do zwiedzania stałych i czasowych ekspozycji i uczestnictwa w wielu ciekawych wydarzeniach.

 

fot. Jakub Ligęzka

 

Wywiad z Michałem Wiśniewskim, liderem grupy Ich Troje. Z artystą m.in. o programie „Jestem jaki Jestem”, Eurowizji, Superjedynkach i rajdach festiwalowych rozmawia Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

 

Sympatyczny przekaz Radio Emiter

Kategoria: Ludzie, Miasto, Muzyka Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Kwi
23
wt
20:00 Komedia improwizowana! @ Sala Kameralna NCPP
Komedia improwizowana! @ Sala Kameralna NCPP
Kwi 23@20:00
Komedia improwizowana! @ Sala Kameralna NCPP
To już kolejny – szósty rok naszej improwizacji scenicznej! W tym szczególnym dniu nie może Was zabraknąć! Razem z nami stworzycie niepowtarzalną historie, która na długo zostanie w waszych głowach, a może nawet porwie wasze serca! Kim jesteśmy? Nazywamy się To Mało Powiedziane i jesteśmy teatrem improwizacji, co oznacza, że wychodząc na scenę, nigdy nie[...]
Maj
10
pt
20:00 Polska Noc Kabaretowa
Polska Noc Kabaretowa
Maj 10@20:00
Polska Noc Kabaretowa
Zapraszamy w najśmieszniejszą podróż Waszego życia! Na niezwykłym pokładzie PNK2019 wyruszamy w poszukiwaniu humoru świata. Niezastąpiony przewodnik – Kabaret Nowaki zadba o to, aby było różnorodnie, dynamicznie i all inclusive. W drogę zabiorą się z nami najodważniejsi odkrywcy humoru świata: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Skeczów Męczących, Igor Kwiatkowski, Kabaret Smile i Kabaret K2. Zajrzymy do[...]
Maj
18
sob
20:00 Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
Maj 18@20:00
Dni Opola: Waglewski + @ Amfiteatr Tysiąclecia
KONCERT WAGLEWSKI+ Prezydent Miasta Opola wraz z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki zapraszają na wyjątkowy koncert. Już 18 maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki po raz trzeci zaprasza na specjalny projekt przygotowany dla Opola z okazji Święta Miasta. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy znakomitego muzyka, wokalistę Wojciecha Waglewskiego. Koncert Waglewski+ opisuje w niecodziennym ujęciu to, co lider Voo Voo[...]
Współpracujemy