Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Waglewski Fisz Emade - Trupek
AKTUALNOŚCI
Cze
24
2018
To nie jest hip-hop. Rozmowy – Jacek Baliński i Bartek Strowski

To nie jest hip-hopAnalizując polski rynek wydawniczy śmiało można stwierdzić, że książek o polskim hip-hopie jest bardzo mało. Nic dziwnego, że zapowiedź tytułu, który będzie wpisywał się w ten zakres tematyczny spotkał się tak dużym zainteresowaniem. I tak światło dzienne ujrzała książka, po którą powinien sięgnąć nie tylko miłośnik rodzimego rapu, ale także ciekaw wszelkich aspektów, które wiążą się z tą branżą. To nie jest hip-hop. Rozmowy, której autorami są Jacek Baliński i Bartek Strowski  jest świetnym przykładem na to, jak przedstawić cenną wiedzę w interesujący dla czytelnika sposób.

 

Już sam tytuł jest  trochę przekorny, bo jak można tak zatytułować książkę, która jest zbiorem rozmów z raperami, Dj-ami czy innymi ludźmi z branży? Jednak można, bo przecież hip-hop to nie tylko muzyka, sami raperzy, ale stojący za nimi menadżerowie, Dj, wytwórnie, hypemani czy graficy. To szereg ludzi, którzy często pracują przy całym procesie, od powstania konceptu przez jego realizację, aż do finału, jakim jest ukazanie się płyty na sklepowych punktach, czy zagrania ostatniego koncertu danej trasy. Ludzie, o których być może rzadko się mówi, a są współodpowiedzialni za sukces danego artysty czy całej wytwórni. Autorzy książki To nie jest hip-hop. Rozmowy zebrali raperów oraz inne osobistości z branży, by przybliżyć nie tylko ich sylwetki, ale trud jaki towarzyszył im przy pracy czy ciekawe historie, których nie znajdziecie w innych wywiadach. I trzeba przyznać, że faktycznie zamysł książki w tym wypadku wydaje się strzałem w dziesiątkę. Efektem jest 20 wywiadów, opatrzonych zdjęciami, grafikami Holaka oraz odpowiednimi ha sztagami.

Jacek Baliński i Bartek Strowski podjęli wielkie wyzwanie tworząc taką książkę. W końcu już samo umówienie się na wywiad z popularnym raperem z pewnością nie należało do łatwych zadań, ale zdecydowanie się opłaciło. Panowie przeprowadzili 20 wciągających rozmów, z takimi artystami jak Pezet, Kasta, Kosi czy Włodi. Również z Tytusem z Asfalt Records, Anią wójcik z Prosto czy Stasiakiem, reprezentującym Alkopoligamię. Nie zabrakło także osób, które są ważnymi postaciami w historii polskiego rapu, jak Tomek Woźniak. Rafał Grobel czy Dizkret. Początki ich kariery nie zawsze były usłane różami. Niektórzy z nich imali się różnych zajęć, jednocześnie robiąc rap i starając się rozwijać swoją pasję. Nie wszyscy pozostali aktywni stricte w branży hip-hopowej, ale wielu z nich realizuje się zawodowo w szeroko pojętej branży artystycznej, czy nawet tak jak Bilon – gastronomicznej. W końcu Wini zaczynał od sprzedawania winyli, a Łona pracuje na etacie w kancelarii prawnej. Autorzy rozmawiają nie tylko o rapie, ale o biznesie, czy szerokim podejściu do życia, co dla czytelnika okazuje się skarbnicą wiedzy, zebraną w małej pigułce prawie 500 stron.

Zbiór rozmów zebranych w książce To nie jest hip-hop. Rozmowy daje zupełnie inne spojrzenie na hip-hop, nie tylko z perspektywy fana, zainteresowanego dobrą muzyką czy nowym sortem odzieżowym, ale także osoby chcącej poznać hip-hop w zakresie biznesu, rozwoju marki, pracą nad procesem twórczym czy sytuacji, które pojawiają się w artystycznym życiu. Osobiście cieszę się, że powstała taka książka. Inteligentne rozmowy skrywają wiele interesujących wątków, które tylko zachęcają, by je głębiej poznać.  A dla osób, które może nie do końca kojarzą gości tej książki, będzie to dobra lektura edukacyjna. To po prostu warto przeczytać.

Kategoria: Literatura, Muzyka Autor: Kasia Antos

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Sty
31
czw
19:30 XXIII Opolskie Jam Session @ Dworek Artystyczny
XXIII Opolskie Jam Session @ Dworek Artystyczny
Sty 31@19:30 – 23:00
XXIII Opolskie Jam Session @ Dworek Artystyczny
Fundacja BLUESOPOLE zaprasza w czwartek 17 stycznia 2019 r. o godz. 19:30 na „XXIII Opolskie Jam Session” w Dworku Artystycznym w Opolu. Gorąco zapraszamy wszystkich muzyków chętnych do tego, aby spotkać się na scenie, wspólnie improwizować na bazie znanych standardów, eksperymentować z utworami i dźwiękami. Zapraszamy do spędzenia wspólnie z fundacją BLUESOPOLE tego muzycznego wydarzenia,[...]
Lut
4
pon
10:00 Kręci Się Winyl! Warsztaty DJ’skie @ Sala Kameralna NCPP
Kręci Się Winyl! Warsztaty DJ’skie @ Sala Kameralna NCPP
Lut 4@10:00 – 13:00
Kręci Się Winyl! Warsztaty DJ’skie @ Sala Kameralna NCPP
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki we współpracy z DJ’em Profe Soro zaprasza na czterodniowe warsztaty dj’skie dla młodzieży! Finałem akcji będą występy wszystkich osób na scenie kameralnej przed publicznością z użyciem oświetlenia i nagłośnienia.
Lut
5
wt
10:00 Kręci Się Winyl! Warsztaty DJ’skie @ Sala Kameralna NCPP
Kręci Się Winyl! Warsztaty DJ’skie @ Sala Kameralna NCPP
Lut 5@10:00 – 13:00
Kręci Się Winyl! Warsztaty DJ’skie @ Sala Kameralna NCPP
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki we współpracy z DJ’em Profe Soro zaprasza na czterodniowe warsztaty dj’skie dla młodzieży! Finałem akcji będą występy wszystkich osób na scenie kameralnej przed publicznością z użyciem oświetlenia i nagłośnienia.
Zarejestruj swój zespół na Rock-Time 2019

Współpracujemy