Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Dawid Podsiado - Four Sticks
AKTUALNOŚCI
Lut
12
2019
Pieśni wracają do domu – Zaginione Archiwum

 

W sobotę 16.02.2019 w Muzeum Śląska Opolskiego oraz w Domu Kultury w Strzeleczkach odbędzie się długo oczekiwane wydarzenie – „Pieśni wracają do domu”.

Rozpocznie je o godz. 11.00 konferencja naukowa w Muzeum Śląska Opolskiego, dotycząca opolskich archiwaliów dźwiękowych, zgromadzonych między innymi na taśmach w archiwach: Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Radia Opole. Kontekst historyczny i społeczny rozszerzony będzie przez referaty o historii przesiedleń i specyfice gwary występującej na tym terenie.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach zabrzmią najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej pochodzące ze Śląska. Utwory zostały utrwalone w 1913 roku, a usłyszeć można na nich mieszkańców Dziedzic, Racławiczek i Smolarni.

Popołudniowy koncert w Strzeleczkach o godz. 16.30 zakłada interaktywne spotkanie z mieszkańcami gminy Strzeleczki i prezentację archiwalnego materiału, wraz ze współczesną rekonstrukcją poprzez wykonanie w stylistyce in crudo przez miejscowy zespół dęty oraz artystyczne interpretacje w stylistyce współczesnej prezentowane przez Zaginione Archiwum.

Anna Dzwonkowska – Pucia
Sopranistka, absolwentka PSM II st. w Lublinie w zakresie śpiewu solowego, a także socjolog – specjalizacja w dziedzinie socjologii kultury. Szczególne miejsce w swojej pracy badawczej poświęca zagadnieniom tożsamości społeczno-kulturowej na Śląsku. Od 2011 roku regularnie koncertuje w ramach kameralnego wokalnego zespołu Ad Novem.

Mariusz Pucia
Klarnecista, etnomuzykolog, absolwent PSM II st. w Opolu i Muzykologii w KUL, adiunkt w Uniwersytecie Opolskim. Laureat wyróżnienia w konkursie „Folkowy fonogram roku 2009”, współautor projektów badawczych i popularyzatorskich, jak wystawa „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś” (www.slask-texas.org) i innych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem.

Dariusz Kownacki
Akordeonista, absolwent AM we Wrocławiu, nauczyciel (PSM I i II st. w Opolu i Nysie), wychowawca laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Prowadzi i organizuje warsztaty akordeonowe klas akordeonu w regionie opolskim. Uczestniczy w festiwalach i konkursach muzycznych jako nauczyciel, obserwator, referent. W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje tradycyjna kultura oraz gwara śląska. Jako juror i organizator bierze udział w regionalnych konkursach i festiwalach folklorystycznych.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła
Starosta Krapkowicki – Maciej Sonik
Wójt Gminy Strzeleczki – Marek Piertruszka
Niemieckie Towarzystwo Oświatowe w Opolu

Patronat medialny:
TVP3 Opole
Radio Opole
Radio Doxa
Gość Niedzielny
Tygodnik Krapkowicki

 

 

Kategoria: Edukacja, Koncert Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Lut
22
pt
20:00 Smolik // Kev Fox @ Sala Kameralna NCPP
Smolik // Kev Fox @ Sala Kameralna NCPP
Lut 22@20:00
Smolik // Kev Fox @ Sala Kameralna NCPP
  Debiutancki album SMOLIK // KEV FOX był jednym z najlepiej ocenianych albumów 2015 roku za który artyści odebrali FRYDERYKA w kategorii elektronika i alternatywa. Od czerwca 2017 ma status platynowej płyty. W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA nabierają kompletnie nowej energii.  
Mar
7
czw
19:00 Coma @ Sala Kameralna NCPP
Coma @ Sala Kameralna NCPP
Mar 7@19:00
Coma @ Sala Kameralna NCPP
Na początku marca 2019 ukaże się najnowszy album zespołu Coma pt. „Sen o Siedmiu Szklankach”. Tym razem zdecydowaliśmy się na płytę z coverami. To studyjna wersja naszej przygody plenerowej z 2018 roku. W sierpniu tego roku mieliśmy przyjemność zagrać projekt specjalny dla festiwalu „Męskie Granie”. Chcieliśmy zrobić piosenki filmowe, a okazało się, że najlepsze znaleźliśmy[...]
Zarejestruj swój zespół na Rock-Time 2019

Współpracujemy