Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Arcade Fire - Reflektor
AKTUALNOŚCI
Wrz
07
2017
Nowy sezon w Teatrze Kochanowskiego, nowa premiera starego spektaklu

Początek nowego roku szkolnego, to także początek nowego sezonu teatralnego, 2017/2018. Sezonu, który upłynie pod znakiem wielkich zmian. Można się tego było dowiedzieć na konferencji prasowej połączonej z próbą prasową spektaklu „Moralność Pani Dulskiej”, zorganizowanej przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, która odbyła się 6 września.

Na samym początku głos zabrał pan Norbert Rakowski, dyrektor tejże instytucji. Opowiedział on o planach repertuarowych teatru.

Już we wrześniu miłośnicy sztuki będą mogli raczyć się aż dwiema premierami. Pierwsza z nich to spektakl „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, w reżyserii Giovanniego Castellanosa, odbędzie się ona 9 września. Dramatu tego nie trzeba nikomu przedstawiać, jest on swego rodzaju teatralnym klasykiem. Reżyser jednakże zdołał przedstawić tę sztukę w nieco inny sposób, niejako przenosząc ją do realiów świata współczesnego. Reżyser opowiedział o swoim podejściu do tego tekstu.

[…] to pierwsze spotkanie z Zapolską zainicjowało taką miłość do tej literatury, która jest dla mnie bardzo, ale to bardzo egzotyczna. Należy zwrócić uwagę na to, że nieco inaczej czytam i podchodzę do tych tekstów, czy to jest właśnie Mrożek, […] czy Zapolska. […] Drugą sprawą jest dla mnie arcyciekawe to, jak to się, niestety, nie dewaluuje, jaki to jest tekst bardzo, bardzo, bardzo współczesny. Nie jest łatwo o tym mówić, tak naprawdę. […] Tutaj mamy do czynienia z takim „domowym reżimem”.

Istotnie, obserwując przedstawienie nie sposób zepchnąć jest je w tył głowy, jako rzecz, swego rodzaju przeterminowaną. Podczas przedstawienia niektóre z zachowań od razu przysunęły mi na myśl memy z nosaczem sundajskim jako symbolem „polactwa”. Jednakże niektóre z tych zachowań nie są, niestety, domeną jedynie naszego narodu. Podsumowując, gorąco zapraszam na premierę.

Drugim spektaklem, który będzie miał premierę 22 września, jest „Ostatni gasi światło” Vojtěcha Štěpánka w reż. Norberta Rakowskiego. Jest to projekt wyjątkowy, chociażby ze względu na fakt, iż realizowany jest przez międzynarodową, bo polsko-czeską obsadę. Posunięcie to można zaliczyć do udanych, zważywszy na to, że światowa prapremiera zapewniła tej sztuce zaproszenie na XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic w Cieszynie.

W listopadzie na widzów czeka zwycięski projekt I edycji konkursu Modelatornia. Będzie to spektakl „Zakonnice odchodzą po cichu” w reżyserii Darii Kopiec, oparty na głośnym reportażu Marty Abramowicz. Ukaże nam on zamknięty świat pełen surowych zasad i trudnych wyborów, w którym miłość i Bóg nie zawsze odgrywają pierwszoplanowe role.

W zimowe popołudnia Teatr zaprasza publiczność na spektakl „Podwyżka” Georgesa Pereca, w reżyserii Tomasza Cymermana, znanego ze spektaklu „Coś pomiędzy”. Z tematem tego przedstawienia z pewnością utożsamiać się może wielu z nas. Bo któż ma taki komfort, by nie brać udziału w korporacyjnym wyścigu szczurów‽

W nowym roku kalendarzowym scena nie opustoszeje. Na luty 2018 roku przewidziane są dwie premiery: „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana w reżyserii Magdy Streker i „Kto się boi Virginii Wolf” Edwarda Albee’a, w reżyserii Kuby Kowalskiego. Marzec 2018 roku przyniesie nam spektakl „Kolaboranci” na podstawie reportażu Angeliki Kluźniak, w reżyserii Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego. Po 43. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych miejsce będzie miała koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach — „Wątpliwość” Johna Patricka Shanley’a, w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Teatr to nie tylko premiery sztuki wysokiej, ale także działania edukacyjne. Jednym z nich będą przedstawienia sztuki „Beze mnie” autorstwa Michaela Müllera, w reżyserii Piotra Ratajczaka. Tematyka przedstawienia narzuca też ciekawą formę prezentacji, bo dzieło to będzie prezentowane w opolskich szkołach.

Nowy sezon teatralny to nie tylko sztuka, ale także starania, by publiczność mogła tę sztukę w jak najbardziej komfortowych warunkach odbierać. Wspólnie z dyrektorem teatru o planach w tej materii opowiedział marszałek województwa Opolskiego, pan Andrzej Buła. Nastąpi sfinansowana z funduszy wojewódzkich przebudowa teatru, a jedną z rzeczy, którą z pewnością zauważą widzowie będzie modernizacja klimatyzacji i wentylacji na salach. A to wszystko po to, by móc chłonąć sztukę bez rozpraszania się warunkami temperaturowymi na sali. Prace modernizacyjne zostaną zorganizowane w taki sposób, by ewentualne zamknięcie teatru trwało jak najkrócej. Nie mogę się już doczekać.

Kategoria: Kultura, Miasto, Rozrywka, Teatr Autor: Marcin Szymański

Leave a comment

Współpracujemy