Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: - wita w sercach S Krajewski i A Piaseczny
AKTUALNOŚCI
Gru
04
2018
Grotowski Non-Fiction, czyli historia jednego z największych reformatorów polskiego teatru – premiera w Teatrze Jana Kochanowskiego

 

W dniu 4 grudnia 2018 roku o godzinie 13:00 odbyła się konferencję prasowa wraz z próbą medialną koprodukcji Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. 

Przed nami projekt na pograniczu spektaklu/wystawy/performansu. Projekt ważny, na który Opole od dawna czekało.

Będzie to produkcja wyjątkowa, bo po raz pierwszy w historii opolska oraz wrocławska scena łączą siły, by zmierzyć się z fenomenem, twórczością, mitem i historią Jerzego Grotowskiego – jednego z największych reformatorów polskiego teatru zainspirowanego życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego, który tworzył słynny Teatr 13 Rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu.

 

Do projektu zostały zaangażowane najgłośniejsze nazwiska sztuki światowej rangi m.in. Zbigniew Libera,  oraz Katarzyna Kalwat w roli reżyserki (artystka wyróżniona w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje).

Grotowski w teatrze jest postacią kultową. Jak zatem w takim mitologicznym postrzeganiu twórcy odnaleźć prawdę? Czy w ogóle dotarcie do prawdy o człowieku na podstawie zachowanych wspomnień i śladów jest możliwe? Zadanie staje tym trudniejsze, że żadna z osób biorących udział w projekcie nigdy nie widziała na żywo spektaklu Jerzego Grotowskiego.

„Grotowski non-fiction” to projekt o stwarzaniu pamięci. Kluczowym elementem tej eksperymentalnej pracy jest próba odtworzenia postaci samego Grotowskiego poprzez uwagi, opinie, wspomnienia oraz wyobraźnię i fantazję aktorów, którzy – przewrotnie – stają się reżyserami i badaczami tematu, wciągając widzów w nietypowe prace rekonstrukcyjne. W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery.

Podczas konferencji goście mieli możliwość obejrzeć część spektaklu, a następnie wysłuchać reżysera, który oszacował swą pracę na około 10 miesięcy. W całym wydarzeniu uczestniczyli wolni słuchacze, jak również media m.in. TVP3 Opole, Radio Opole, Radio Doxa, Radio Emiter.

Teatr im. Jana Kochanowskiego posiada dużą, ciekawą przestrzeń, do której serdecznie zaprasza studentów, aby spędzić czas – integrując się. Teatr w swojej bazie posiada interesujące spektakle oraz kawiarnię Kofeina 2.0 oraz Wintydż.

Wszystkich zachęcamy do czynnego udziału w nadchodzącej premierze Grotowski Non-Ficton

 

PREMIERA: 8 grudnia 2018, godz. 19.00

Najbliższe spektakle: 9, 15 oraz 16 grudnia 2018 roku

Do zobaczenia na miejscu!

fot. Jakub Ligęzka

Kategoria: Miasto, Teatr Autor: Jakub Ligęzka

Leave a comment

Nadchodzące wydarzenia
Lis
24
sob
10:00 World Press Photo Exhibition 2018 @ Budynek główny Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
World Press Photo Exhibition 2018 @ Budynek główny Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
Lis 24@10:00 – Gru 16@20:00
World Press Photo Exhibition 2018 @ Budynek główny Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu | Opole | opolskie | Polska
  Już po raz 18 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać najlepsze fotografie prasowe prezentowane w ramach wystawy World Press Photo. Składają się na nią prace nagrodzone i wyróżnione w największym i najbardziej prestiżowym konkursie fotografii prasowej organizowanym przez Fundację World Press Photo w Amsterdamie. Wydarzenie ma charakter cykliczny. W tym roku[...]
Współpracujemy