Logo Emiter
 
Studenckie Studio Radiowe "Emiter", DS Zaścianek ul. Mikołajczyka 4-6 45-271 Opole, biuro@radioemiter.pl
TERAZ GRAMY: Wilson Square - People In Love
AKTUALNOŚCI
Kwi
12
2017
Co się zdarzyło Baby Jane?

Co się zdarzyło Baby Jane?Relacje bywają bardzo skomplikowane, szczególnie te rodzinne, kiedy pojawiają się różnorodne emocje. Nie inaczej można nazwać to, co odgrywa się na deskach teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Co się zdarzyło Baby Jane? Na to pytanie odpowiedzi możemy poszukać podczas spektaklu, którego reżyserem jest  Grzegorz Wiśniewski.

 

Nasze dzieciństwo i wszystkie zdarzenia, których doświadczany oddziałują na naszą psychikę i kształtują osobowość. Dwie siostry, grane przez wybitne aktorki – Grażynę Misiorowską i Judytę Paradzińską, dawniej były gwiazdami estrady. Od dziecka rywalizowały ze sobą, do czego przyczynił się ich ojciec, skupiający się na karierze tytułowej Baby Jane. Blanche, czyli druga z dziewczynek pozostawała w cieniu, choć marzyła o byciu gwiazdą. Siostry tkwią w toksycznej relacji. Mimo upływu lat, są od siebie zależne, również przez tajemniczy wypadek, w wyniku którego Blanche została sparaliżowana.  Ich relacja odbiega od poukładanego obrazu siostrzanej miłości i wsparcia. Jane ma problemy z alkoholem, a Blanche wciąż wspomina lata sławy aktorki filmowej. Pomiędzy kobietami widać napięcie, zazdrość oraz nienawiść. Ich przeszłość jest niczym piętno, z którym muszą żyć pod jednym dachem.  Nie bez znaczenia pozostaje rola ojca, który przez swoje wychowanie doprowadził do takiej postawy obu sióstr.

W psychologicznej grze bierze udział także Edna – pomoc domowa, zajmująca się unieruchomioną na wózku Blanche, która jest upokarzana przez Jane. W pewnym momencie Baby Jane postanawia wrócić na scenę. Choć minęło 40 lat, szuka akompaniatora, który okazuje się maminsynkiem i niespełnionym artystą.

Pomiędzy bohaterami rozgrywa się dramat, który pokazuje nam wielką siłę ludzkich wpływów i pewnego rodzaju demonów z przeszłości. Narastające emocje, w których miłość miesza się z nienawiścią i zemstą, prowadzą do zabójstwa. Skomplikowana relacja rodzinna jest toksyczną grą, która ze sceny przenosi się pod dach domu.

Uwagę przyciągają powroty do przeszłości, które dają nam zarys całej historii słynnych sióstr Hudson oraz kameralność sceny, która pozwala widzowi  głęboko przeniknąć do skomplikowanej historii rodzinnej. Twórcy teatru twierdzą, że jest on pięknym kłamstwem, ale widzowi nasuwa się refleksja, że to co pokazane na scenie, może okazać się prywatnym dramatem każdego z nas.

Kategoria: Kultura, Teatr Autor: Kasia Antos

Leave a comment

Współpracujemy